Pennsylvania Crowns Youth Trap State Champions

spectr17

Administrator
Admin
Joined
Mar 11, 2001
Messages
69,528
Reaction score
411
Pennsylvania Crowns Youth Trap State Champions

7/8/08

Teams Qualify for Upcoming National Championships

ELYSBURG, Pennsylvania -Young trap shooters from across Pennsylvania earned state titles-with many qualifying to represent Pennsylvania at upcoming national championships-at last weekend's Scholastic Clay Target Program (SCTP) Pennsylvania Trap State Championship.

The trap competition, held July 5 at Valley Gun and Country Club in Elysburg, featured some of Pennsylvania's top young shooters in five divisions: varsity, junior varsity, intermediate advanced, intermediate entry and rookie.

SCTP, for youths in grades 12 and under, is a program of the National Shooting Sports Foundation managed in partnership with the national governing bodies for shooting sports: USA Shooting, Amateur Trapshooting Association, National Skeet Shooting Association and National Sporting Clays Association.

With remarkable growth over the past eight years, the program is considered "the Little League of shooting sports." Some 8,000 to 9,000 students from over 45 states are expected to compete this year.

Pennsylvania teams participating in the state title shoot qualified for the SCTP National Championships July 31-Aug. 5 at the World Shooting and Recreational Complex in Sparta, Ill.

The best of these young shooters could be selected to attend an Olympic development camp in Colorado Springs, and some will go on to compete at the collegiate level.

For more information, visit www.nssf.org/sctp.

RESULTS

SCTP Pennsylvania Trap State Championship
(held July 5, Valley Gun and Country Club, Elysburg, Pa.)

Varsity Division (grades 9-12)
1st Place-Oxford Birdbusters, 973 out of 1,000 targets (Jake Yearsley of Landenberg, David Woollens of Landenberg, Benjamin Johnston of Lincoln University, Wil McKenna of Mendenhall, Adam Martin of Landenberg).
2nd Place-Greater Pittsburgh Claybusters, 964 (Nathan Roberts of Rices Landing, Nicholas Carone of Venetia, Matthew Westwood of Jefferson Hills, Donald Chettle of Finleyville, Matthew Wallace of Jefferson Hills).
3rd Place-LVSST Black Clouds, 963 (Preston Lichtenwalner III of Breinigsville, Danny Kobal of Lehighton, Ashley Hunter of Northampton, Mike Oswald of New Tripoli, Aaron Rogal of Palmerton).

Junior Varsity Division (grades 9-12)
1st Place-White Flyer Claybusters 1, 971 out of 1,000 targets (Colby Case of Youngsville, Bradley Church of Russell, Taylor Hansen of Pittsfield, Colton Black of Sugar Grove, Robert Grant of Russell).
2nd Place-White Flyer Claybusters 2, 935 (Kyle Leichtenberger of Sheffield, Michael Lawson of Youngsville, TJ Gustafson of Sugar Grove, Nick Stec of Grand Valley, Scott Hodges of Sugar Grove).
3rd Place-Pine Grove, 895 (Colter Johnson of Warren, Jon Madison of Warren, Joshua Morici of Warren, Laura Spiridon of Warren, William Turfitt of Warren).

Intermediate Advanced Division (grades 6-8)
1st Place-Greater Pittsburgh Claybusters, 871 out of 1,000 targets (Stephen Angeletti of Bethel Park, Casey Cadman of Bethel Park, George Chettle of Finleyville, Samuel Kainz of Finleyville, Christopher Powell of Finleyville).
2nd Place-Edinboro Young Guns, 810 (Mitchel Meszaros of Cambridge Springs, Casey Inks of Waterford, Bill Therasse of Cambridge Springs, Frank Myers of Edinboro, Clay Skelton of Edinboro).
3rd Place-Mason Dixon Clay Busters, 805 (Shawn Snell of Spring Grove, Stephanie Beardsley of Glen Rock, Josh Warner of Red Lion, Blane Vanover of York, Ryan Bailey of Glen Rock).

Intermediate Entry Division (grades 6-8)
1st Place-SCHS Young Guns, 803 out of 1,000 targets (Aaron Lewis of Williamsport, Ethan Craft of Hughesville, Dustin Wiles of Forksville, Nicholas Weinhartdt of Laporte, Grant Shultz of Laporte).
2nd Place-HAHS Cougars, 797 (Mark Terray of Freeland, Anthony D'Angelo of Hazleton, Jared Groce of Sugarloaf, Chris Makuta of Sugarloaf, Ashley Bayzick of West Hazleton).
3rd Place-Evans City Fab Five, 792 (Damien St. George of Industry, Chad Miller of Evans City, Danielle Green of Evans City, Eric Peffer of Evans City, Travis Walsh of Mars).

Rookie Division (grades 5 and under)
1st Place-LVSST 5DTM, 426 out of 1,000 targets (Steven Streletz of Kintnersville, Logan Steidinger of Bethlehem, Evan Karpyn of Germansville, Tyler Dugan of Coplay, Chet Karpyn of Germansville).
2nd Place-Not awarded.
3rd Place-Not awarded.

Media Contact:
Greg Lucas, SCTP Pennsylvania State Trap Director, (814) 734-1561 or lucas@velocity.net
 


Top Bottom